Lidhje

Ish-ambasadorja amerikane në Ukrainë thotë se shkarkimi i saj ishte bërë nën presion


\

Ish-ambasadorja amerikane Ukrainë Marie Yovanovitch u tha ligjvënësve premten se Presidenti Donald Trump i ka bërë presion Departamentit Shtetit për largimin e saj nga detyra.

një deklaratë saj siguruar nga Associated Press zonja Yovanovitch shkruante se largimi i saj muajin maj ishtei papriturdhe se i ishte thënë se presidenti e kishte humbur besimin tek ajo.

Ish-ambasadorja tha gjithashtu se një zyrtar i kishte thënë se kundër sajpo zhvillohej një fusha e bashkërenduardhe se zoti Trump prej rreth një viti kishte bërë presion ndaj zyrtarëve për ta hequr atë.

Megjithëse e kuptoj se jam caktuar dhe hiqem nga presidenti, ishte tepër e pabesueshme qeveria amerikane zgjedh largojë një ambasador mbi pretendime pabaza e rreme nga njerëz me motive qartësisht dyshimta”, shkruante deklaratën e saj zonja Yovanovitch.

Zonja Yovanovitch u paraqit Capitol Hill premten për një seancë dëgjimore kuadër hetimit po kryejnë demokratët me qëllim ngritjen e akuzave për shkarkimin e presidentit. Ajo pranoi ftesën e ligjvënësve për dëshmuar pavarësisht deklaratës zotit Trump se askush nga administrata e tij nuk do bashkëpunojë me hetimin, cilin e konsideron si antikushtetues.

Zonja Yovanovitch është ende punonjëse e Departamentit Shtetit, por rkohësisht është studiuese universitetin Georgetown.

Zoti Trump tha fillim kësaj jave se do bllokojë gjithë zyrtarët dëshmojnë Kongres, duke quajtur hetimin padrejtë dhe paligjshëm.

Ësh e paqartë nëse shfaqja e ish-ambasadores sinjalizon një ndryshim strategji apo nëse zonja Yovanovitch shkeli urdhrat e Shtëpisë Bardhë me paraqitjen e saj.

Hetimi i demokratëve u nxit nga një telefonatë zoti Trump bëri me presidentin ukrainas 25 korrik.

Demokratët po hetojnë kërkesat e zotit Trump ndaj zyrtarëve ukrainas për filluar hetimet ndaj kundërshtarit tij politik Joe Biden dhe djalit tij si dhe nisjen e një hetimi për përfshirjen e Ukrainës zgjedhjet presidenciale vitit 2016. Zonja Yovanovitch u tërhoq nga detyra e saj si ambasadore Kiev një kohë Rudy Giuliani, avokati personal i zotit Trump, po nxiste zyrtarët ukrainas hetonin akuzat e pafaktuara për korrupsion kundër Joe Biden-it dhe djalit tij.

Zonja Yovanovitch u hoq nga kjo detyrë pasi kishte këmbëngulur kërkesat e zotit Giuliani drejtuar zyrtarëve ukrainas për hetime përcilleshin përmes kanaleve zyrtare, sipas një ish-diplomati kishte biseduar me (Marie Yovanovitch).

Gjatë telefonatës së 25 korrikut, zoti Trump i kishte thënë Presidentit Ukrainës Volodymyr Zelenskiy se zonja Yovanovitch ishte një "lajm i keq", bazuar dokument përmbante pjesë zbardhura telefonatës publikuar nga Shtëpia e Bardhë. As zoti Giuliani dhe as zoti Trump nuk i kanë specifikuar publikisht kundërshtimet e tyre ndaj zonjës Yovanovitch.

Ndërkohë biznesmenë me lidhje me zotin Giuliani patën lobuar tek një ligjvënës amerikan vitin 2018 për ndihmuar për largimin e zonjës Yovanovitch, sikurse thuhet një aktakuzë bërë publike enjten pas arrestimit tyre.

Zoti Trump vazhdon t’i qëndrojë pozicionit se përmbatja e bisedës tij telefonike zhvilluar 25 korrik me presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelenskiy, e cila nxiti hetimet për shkarkim, nuk përbën asnjë problem ligjor.

Një ditë parë zoti Zelenskiy deklaroi se nuk i është bërë "asnjë shantazh" gjatë telefonatës cilën zoti Trump i kërkoi nisë hetimin ndaj ish-nënpresidentit Joe Biden dhe djalit tij, Hunter. Pas komentit zotit Zelenskiy udhëheqësi amerikan u tha gazetarëve se presidenti i Ukrainës thjesht konfirmoi atë ai ka thënë parë dhe kërkoi kësaj çështjeje t’i jepet fund.

Zoti Trump pretendon, por pa dhënë asnjë fakt, se gjatë kohës zoti Biden mbante detyrën e nënëresidentit kishte kërcënuar se do ndalte ndihmën financiare për Ukrainën, nëse Kievi nuk ndalte hetimin ndaj një kompanie gazi ku Hunter Biden, ishte anëtar bordi.

enjten komisionet e Dhomës Përfaqësuesve drejtojnë hetimin, njoftuan se do thërrasin për dëshmuar sekretarin e Energjisë Rick Perry si dhe dy bashkëpunëtorë avokatit presidentit Rudy Giuliani.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG