Lidhje

Doctare: Do ta kthej çmimin Nobel – më vjen turp nga Akademia Suedeze


Christina Doctare, mjeke suedeze e cila ishte pjesë e ekipit Forcave Paqeruajtëse të Kombeve të Bashkuara që fituan çmimin Nobel për Paqe në vitin 1988, tha se do t’ia ktheje çmimin Akademisë Mbretërore Suedeze. Ajo ishte pjesë e protesës së të martës ndaj ndarjes së çmimit Nobel për letërsi për autorin austriak Peter Handke.

“Kam qene krenare me Akademinë deri tash....Tani ndjehem e turpëruar dhe fajtore”, tha ajo.

XS
SM
MD
LG