Lidhje

Kryeministri britanik shpjegon vendimin për Huawei-n


Zëdhënësi i kryeministrit britanik Boris Johnson tha mërkurën se vendimi i Londrës për lejuar kompaninë kineze Huawei ketë një rol rrjetet e saj 5G nuk ndikon aftësinë e vendit për ndarë dhënat e inteligjencës pa dëmtuar sigurinë.

Vendimi i Britanisë për lejuar kompaninë kineze ta ndihmojë ndërtimin e rrjetit celular gjeneratës re, shënon një goditje ndaj fushatës amerikane për ta bojkotuar gjigantin kinez pajisjeve telekomit.

Sekretari amerikan i shtetit Mike Pompeo, i cili arrin mërkurën mbrëma Londër, tha se informacionet amerikane zbulimit do lejohen kalojnë vetëm përmes rrjeteve besueshme.

Uashingtoni vazhdon bëjë fushatë kundër kompanisë “Huawei” prej shumë se një viti, duke e vënë theksin tek shqetësimet lidhen me sigurinë kombëtare dhe marrëdhëniet e kësaj kompanie me Partinë Komuniste Kineze.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG