Lidhje

OBSH paralajmëron se SHBA mund të jetë epiqendra e ardhshme e koronavirusit


Në SHBA numri i prekurve me COVID-19 ka arritur rreth 46,500, me rreth 600 vdekur dhe sëmundja ka prekur gjitha shtetet.

Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi martën se SHBA mund shndërrohen epiqendrën globale pandemisë.

Guvernatori i shtetit Nju Jorkut, Andrew Cuomo tha sot se numri i infektimeve këtë shtet po dyfishohet çdo tre ditë. “Virusi po lëviz si një tren i shpejtësisë lartë,” tha ai.

Shteti ka mbi 25 mijë raste me COVID-19, ndërsa vetëm qyteti i Nju Jorkut ka 15 mijë.

Rreth një e treta e popullsisë Shtetet e Bashkuara është urdhëruar qëndrojë shtëpi nga guvernatorët e shteteve.

Ndërkohë sfidat ekonomike kërcënojnë vendin, zyrtarët amerikanë thanë se shpresojnë arrijnë marrëveshje për një paketë shpëtimi prej 2 trilion dollarësh.

Udhëheqësi i pakicës senat Chuck Schumer dhe sekretari i Thesarit Steven Mnuchin zhvilluan bisedime deri vonë hënën pasi senati dështoi për herë dytë binte dakord për projekt-ligjin i cili do t’u jepte para dorë shumicës amerikanëve dhe shumë bizneseve janë ndikuar rëndë nga koronavirusi.

Sipas projekligjit po debatohet, shumica e familjeve amerikane prej katër personash do merrte nga 3 mijë dollarë ndihmë, ndërkohë paketa do krijonte një program kredie prej 500 miliardë dollarësh për bizneset, qytetet dhe shtetet.

Ajo parashikon 350 miliardë dollarë tjera për ndihmuar bizneset e vogla përballojnë kostot e pagave një kohë kur ka një kërkesë rënie për produktet dhe shërbimet e tyre.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG