Lidhje

SHBA dërgon ndihma emergjente në Liban


Shtetet e Bashkuara po dërgojnë ndihmë emergjente Liban, duke filluar me ushqime, ujë dhe furnizime mjekësore, nën drejtimin e Presidentit Donald Trump, pas shpërthimit martës Bejrut, tha këshilltari i sigurimit kombëtar Robert O’Brien.

Gjithashtu, Shtetet e Bashkuara do vazhdojnë punojë me autoritetet Liban për identifikuar nevojat e mëtejshme shëndetësore dhe humanitare dhe do japin ndihma mëtejshme. Agjencia e Shteteve Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar po dërgon një ekip për lehtësuar koordinimin dhe ofrimin e ndihmës, thuhet deklaratë.

Administrata Trump fillimisht ka premtuar shumë se 17 milion dollarë ndihmë për katastrofën, tha Sekretari i Shtetit Michael Pompeo, dhe "do vazhdojë ndihmojë popullin libanez për t’u rimëkëmbur nga kjo tragjedi".

Përveç ndihmës, tha zoti Pompeo, SHBA po u bashkohet vendeve tjera thirrjen për "një hetim plotë dhe transparent" mbi shkakun e shpërthimit.

Punonjësit e shpëtimit Kombeve Bashkuara kontrolluan premten nën rrënoja për njerëz mund kenë mbetur gjallë. Ekipet franceze dhe ruse me qen gjithashtu kontrolluan zonën e shpërthimit.

Autoritetet libaneze besojnë se 2,750 tonë nitrit amoniumi depozituara depo gjashtë vitet e fundit çuan shpërthimin e martës, shkaktoi 158 vrarë, plagosi shumë se 5,000 dhe la 300,000 tjerë pastrehë.

Midis plagosurve ishte gruaja e ambasadorit hollandez Liban, Hedwig Waltmans-Molier, “e cila pas humbi jetën nga plagët e marra prej shpërthimit madh,” tha Ministria e Punëve Jashtme hollandeze një deklaratë shtunën.

"Hedwig ishte duke qëndruar pranë Jan-it dhomën e ndënjes kur, për fatin e saj keq, u godit nga shpërthimi," thuhet deklaratë. Waltmans-Molier ishte 55 vjeç.

Vlerësimet fillestare dëmeve arrijnë 15 miliardë dollarë.

Zyrtarët libanezë shëndetësisë janë shqetësuar se katastrofa do rëndojë gjendjen e koronavirusit ndërkohë viktimat kanë mbushur spitalet dhe njerëzit e mbetur rrugë kërkojnë strehim.

Organizata Human Rights Watch ishte e para bëri thirrje për një hetim pavarur shpërthimit. Ajo tha se ekspertët ndërkombëtarë duhet lejohen Liban "përcaktojnë shkaqet dhe përgjegjësinë për shpërthimin dhe rekomandojnë masa për siguruar se kjo nuk do ndodhë ."

Rusia dërgoi një spital ushtarak lëvizshëm bashku me 50 punonjës mjekësorë. Katari po dërgon gjithashtu një spital terren, ndërsa Iraku një ekip mjekësor dhe ngarkesa me furnizime.

Tunizia ofroi merrte pacientë për t’i trajtuar ndërsa Gjermania ka dërguar një ekip ekspertësh dhe qen kërkimi.

Ndërkaq ka patur premtime për fonde nga Australia, Britania, Hungaria dhe vende tjera.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG