Lidhje

Bota shënon 75 vjetorin e kapitullimit të Japonisë


Një japonez shpreh nderimet për të rënët e luftës në Tokio.

75 vjet parë 15 gusht, Japonia deklaroi kapitullimin para forcave aleate, një akt praktikisht shënoi fundin e Luftës Dytë Botërore.

Fundi i konfliktit ka hyrë histori me emrin Dita e Fitores ndaj Japonisë.

gjithë botën shtunën u mbajtën ceremoni për përkujtuar këtë ditë.

Princi Charles dhe Kryeministri britanik Boris Johnson mbajtën dy minuta heshtje Varrezat Kombëtare për nder rënëve luftë.

Edhe Mbretëresha Elizabeth II bëri nderimet e saj, me një mesazh ku vlerësonte trupat aleate për sakrificat gjatë luftës.

"U jam mirënjohëse burrave dhe grave gjitha vendeve aleate luftuan me aq trimëri për siguruat liritë gëzojmë sot”, shprehej ajo.

Dorëzimi zyrtar i Japonisë ndodhi 2 shtator 1945 luftanijen amerikane USS Missouri Gjirin e Tokios, disa muaj pas kapitullimit Gjermanisë Naziste, pas luftës gjashtëvjeçare.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG