Lidhje

Greqia refuzon kërkesën e NATO-s për ulje të tensioneve me Turqinë


Athina mohoi një deklaratë të Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg se Greqia dhe Turqia kanë rënë dakord për "bisedime teknike" për të shmangur përplasjet ushtarake në rajon. Ky zhvillim, thonë kritikët, ul shpresat për një përparim mes tensionesh në rritje në Mesdheun lindor. Zëdhënësi i qeverisë greke Stelios Petsas tha se njoftimi i shefit të NATO-s nuk korrespondonte me realitetin. Ai tha se së pari duhet të plotësohen një seri kushtesh përpara se Athina të fillojë të marrë parasysh mundësinë e bisedimeve me Ankaranë.

"Ne duam që Turqia të braktisë qëndrimin e saj provokues dhe të vijë në tryezën e bisedimeve me interesa të sinqertë. Negociatat nuk mund të mbahen nën kërcënime dhe shantazhe”, tha zëdhënësi.

Shoqëruar nga një flotë anijesh luftarake turke, anija e studimore “Oruc Reis” ka tërhequr vëmendjen e të gjithë flotës greke, e cila ka vëzhguar çdo lëvizje të saj prej më shumë se një muaji, e gatshme të hakmerret nëse siç ka thënë qeveria greke, do të ketë përpjekje për të kryer shpime në atë pjesë të tabanit të detit që Greqia pretendon si të vetën.

Turqia i ka hedhur poshtë pretendimet, duke thënë se ishujt nuk gëzojnë të drejta në atë që njihet si një zonë ekonomike ekskluzive. Ankaraja përkundrazi beson se ka të drejtën të eksplorojë tabanin e detit në Mesdheut lindor të pasur me naftë dhe minerale pas një marrëveshje të detare të arritur së fundmi me Libinë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG