Lidhje

SHBA: Shpresë për një paketë të dytë ndihmash


Presidenti i Shteteve Bashkuara Donald Trump ringjalli këtë javë shpresat për një paketë dytë ndihmash për miliona amerikanë vështirësi humbën vendet e punës për shkak rënies ekonomike nga pandemia, kur u kërkoi ligjvënësve republikanë mbështesin një legjislacion për lehtësim ekonomik.

Zoti Trump shprehu mbështetjen mërkurën për një paketë 1.5 trilionë dollarë, propozuar nga Grupi dypartiak për Zgjidhjen e Problemeve, me anëtarë Dhomës Përfaqësuesve. Projekt-ligji parashikon një raund ri pagesash prej 1,200 dollarësh për individët.

Një raund i ri pagesash ishte përjashtuar nga një plan afro 500 miliardë dollarësh senatorët republikanë nuk arritën ta miratojnë herët këtë muaj, pas muajsh negociatash pasuksesshme për siguruar ndihmë ekonomike për miliona amerikanë.

Ligji CARES prej 3 trilionë dollarësh, u miratua mars me marrëveshje nga dyja palët dhe parashikonte 600 dollarë shtesë javë për amerikanët kishin humbur punën, por skadoi korrik.

Mbështetja e zotit Trump për paketën prej 1.5 trilionë dollarë, mund rigjallërojë negociatat e ngecura dhe shërbejë si presion për udhëheqësit demokratë dhe republikanë Kongresit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG