Lidhje

35 milionë raste me COVID-19 në gjithë botën


Një javë pasi numri i vdekjeve nga koronavirusi botë arriti shifrën 1 milion, numri i infektimeve ka arritur shumë se 35 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins.

Disa vende evropiane shënuan shifra larta. Gjermania njoftoi hënën se rastet vend kanë tejkaluar shifrën 300,000 dhe Britania ka tani 500,000 raste.

Cineworld e Britanisë, kompania e dytë e madhe e kinemave botë, njoftoi hënën se do mbyllë përkohësisht kinematë e saj britanike dhe amerikane. Urdhrat e mbylljeve për shkak koronavirusit dhe kufizimet e grumbullimeve grupe kanë dëmtuar rëndë industrinë e filmit. “:Cineworld tha se mbyllja do ketë ndikim tek 45,000 vende pune.

Qeveria britanike ndërmori hënën një program ri prej 300 milionë dollarësh, synon ndihmojë njerëzit kthehen punë.

Zelandën e Re, Kryeministrja Jacinda Ardern tha hënën se kufizimet qytetin Auklandit do hiqen mërkurën.

Masat u vendosën për vënë nën kontroll një valë rastesh qytetin madh vendit gusht, rrezikonte zmbrapste përparimin e Zelandës Re drejt eliminimit koronavirusit.

Auklandi nuk ka raportuar raste reja prej10 ditësh dhe pas heqjes kufizimeve mërkurën vonë, njerëzit nuk kanë nevojë ndjekin rregullat e distancimit fizik bare e restorante dhe mund mblidhen grupe mëdha se 100.

Francë, duke filluar nga e marta, baret e Parisit do mbyllen për dy javë dhe restorantet do fillojnë përdorin protokollet e reja sanitare, sipas zyrës kryeministrit.

Franca dielën njoftoi për 12,565 raste reja koronavirusi, ndërsa 893 pacientë me COVID-19 u shtruan njësitë e kujdesit intensiv gjatë javës kaluar.

Masat maksimale kundër COVID-19-ës hyjnë fuqi kur shkalla e rasteve tejkalon 100 infeksione për 100,000 vetë tek moshuarit dhe 250 për 100,000 vetë për publikun e gjerë.

Kryetarja e Grupit Punës për vaksinën Britaninë e Madhe, Kate Bingham i tha gazetës Financial Times dielën se nuk do bëhej vaksinim për gjithë popullatën.

"Njerëzit vazhdojnë thonë se duhet vaksinuar gjithë popullsia, por kjo është e gabuar. Vaksinimi i njerëzve shëndetshëm, cilët nuk kanë gjasa kenë pasoja rënda nga COVID-19, mund t'u shkaktojë atyre dëm madh", tha ajo.

Është një vaksinë vetëm për rritur, për njerëzit mbi 50 vjeç, përqendrohet te punonjësit shëndetësorë, tek ata kujdesen për sëmurët shtëpi dhe ata janë rrezikuar", tha zonja Bingham intervistë.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen njoftoi hënën se ajo është vetëizoluar pasi mori pjesë një takim javën e kaluar me dikë pas rezultoi pozitiv për COVID-19.

Zonja Von der Leyen tha se ajo rezultoi negative enjten dhe do testohej përsëri hënën.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG