Lidhje

Mjeku i Presidentit Trump thotë se ai nuk përbën më rrezik infektimi


Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump mbajti një tubim të madh fushate politike Shtëpinë e Bardhë shtunën, aktiviteti i tij i parë publik kur rezultoi pozitiv për koronavirusin.

Disa orë pas, mjeku i presidentit, Dr. Sean Conley, lëshoi një deklaratë ku thuhej se presidenti nuk përbën rrezik për ta transmetuar virusin tek tjerët, sipas rezultateve një testi për COVID-in shtunën mëngjes. Sipas standardeve Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), thuhet deklaratën e dr. Conley-t, presidenti mund ndalë mënyrë sigurt izolimin nga tjerët.

Tubimi shënoi rinisjen e aktiviteteve fushatës publike për zotin Trump, i cili u shtrua spital për tre net për trajtimin e COVID-19, sëmundja e shkaktuar nga koronavirusi.

Ndërsa vazhdon ketë pikëpyetje për shëndetin e tij, zoti Trump foli nga një ballkon pa veshur maskë, duke i thënë një turme përbërë kryesisht nga afrikano-amerikanë dhe hispanikë, cilët janë prekur mënyrë disproporcionale nga koronavirusi, se ka "shumë vatra tij, por (sëmundja) do zhduket ".

Ai tha se një "vaksinë do vijë shumë, shumë shpejt një kohë rekord”, por nuk dha prova për një gjë tillë.

gjithë pranishmëve iu kërkua mbanin maskë për atë u vlerësua si "një protestë paqësore për rendin dhe ligjin" Shtëpinë e Bardhë. Atyre iu thirrje praktikonin distancimin fizik dhe iu kontrollua temperatura, si edhe iu kërkua plotësonin një pyetësor shkurtër. Associated Press njoftoi se shumica e pjesëmarrësve mbante maska, por kishte pak distancim fizik.

Aktiviteti i fundit publik i presidentit, paraqitja e kandidates së tij për Gjykatën e Lartë, Amy Coney Barrett, u zhvillua 26 shtator Kopshtin e Trëndafilave, dhe u ndoq nga shumë se 200 njerëz, shumica e cilëve nuk kishin maskë. Ai aktivitet është përshkruar si një super përhapës i koronavirusit, pasi u pasua nga njoftimet se mbi 25 pranishëm rezultuan pozitivë për COVID-19, përfshirë presidentin Trump, zonjën e parë Melania Trump dhe disa këshilltarë Shtëpisë Bardhë.

Njoftimi për tubimin e shtunës u ndërsa Dr. Anthony Fauci, eksperti kryesor i qeverisë amerikane për sëmundjet infektive, paralajmëroi Shtëpinë e Bardhë shmangte grumbullimet e mëdha njerëzve pa maska.

Mjekët e zotit Trump thanë se presidenti filloi shfaqte simptoma COVID-19 1 tetor. Mjeku i Shtëpisë Bardhë i zotit Trump, Conley një komandant Marinën Amerikane, tha një deklaratë 8 tetor se gjendja e zotit Trump "mbetej e qëndrueshme dhe pa shenja linin kuptohej se sëmundja po rëndohej", dhe se presidenti mund rifillonte pa rrezik mbajtjen e aktiviteteve shtunën.

Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve rekomandojnë njerëzit e kanë marrë veten nga infeksioni, vazhdojnë mbajnë maska dhe marrin masa për distancimin fizik. Zoti Trump, i cili mori trajtime eksperimentale për koronavirusin ndërsa ishte i shtruar Qendrën Kombëtare Mjekësore Ushtarake Walter Reed, nuk ka mbajtur rregullisht maskë gjatë pandemisë.

Kandidati demokrat për president Joe Biden bëri fushatë Erie Pensilvanisë shtunën, kandidati i parë presidencial viziton qytetin nga vizita e zotit Trump vitin 2016.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG