Lidhje

Vështirësi për pajisjen e fermerëve me aktin e marrjes së tokës në pronësi


Vështirësi për pajisjen e fermerëve me aktin e marrjes së tokës në pronësi
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:27 0:00

Kur kanë kaluar 30 vite nga rrëzimi i komunizmit në Shqipëri, ende nuk ka përfunduar regjistrimi i plotë i tokës bujqësore dhe paisja e feremrëve me aktin e marrjes së tokës në pronësi, gjë që ka çuar në abuzime të shumta dhe zvoglim të sipërfaqes së tokës së punueshme. Gjatë kësaj periudhe, qeveritë shqiptare i kanë ndryshuar disa herë aktet ligjore dhe shtyrë afatin e përfundimit të këtij procesi, gjë që ka zbehur edhe interesimin e fermerëve.

Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Pëllumb Sulo, përgatiti kronikën që po trasmetojmë:

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG