Lidhje

Shqetësim në gjithë botën për rritjen e rasteve të koronavirusit


Numri i infeksioneve me koronavirus gjithë botën ishte shtunën mbi 39.3 milionë, ndërsa mbi 1.1 milionë kanë vdekur, sipas Universitetit Johns Hopkins.

Shtetet e Bashkuara kanë mbi 8 milionë infektime, numri i lartë gjithë botën, si edhe numrin madh viktimave nga COVID-19, me mbi 218,000 vdekur.

Fluksi Shtetet e Bashkuara i atribuohet rritjes niveleve infeksionit shtetet e Teksasit, Ilinoit, Uiskonsit, Floridës dhe Kalifornisë, sipas dhënave mbledhura nga Johns Hopkins.

India ka 7.4 milion raste dhe ka gjasa t’ia kalojë shpejti Shteteve Bashkuara, pasi numri i infeksioneve po rritet me shpejtësi.

Pjesë Francës filluan zbatimin e kufizimeve reja shtunën përpjekje për frenuar koronavirusin. Paris dhe paktën shtatë qytete tjera, përfshirë Lion, Grenoble, Aix-en-Provence, Montpellier, Lille, Rouen dhe Saint-Étienne do ketë ndalim-qarkullim nga ora 9 deri 6 mëngjesit.

Belgjikë do vendoset ndalim-qarkullimi nga e hëna nga ora 12 e natës 5 mëngjesit për frenuar fluksin rritje me raste COVID-19. Përveç kësaj, Belgjika ka urdhëruar gjitha kafenetë, baret dhe restorantet mbyllen, duke filluar nga e hëna.

Rastet e përditshme COVID-19 kanë arritur nivele rekord gjithë botën, veçanërisht Evropë dhe kontinentin amerikan, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë Premten.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH- Tedros Adhanom Ghebreyesus tha gjatë një konference për shtyp premten Gjenevë se një numër rekord rastesh u raportuan secilën prej katër ditëve fundit.

"Duhet kemi parasysh se kjo është një pandemi e pabarabartë," tha Ghebreyesus. "Vendet kanë reaguar ndryshe dhe vendet janë prekur ndryshe. Pothuajse 70% e gjitha rasteve raportuara shkallë globale javën e kaluar ishin nga 10 vende, dhe pothuajse gjysma e gjitha rasteve ishin nga vetëm tre vende."

Maria Van Kerkhove e OBSH- u tha gazetarëve Premten se 80% e vendeve Evropës po përjetonin rritje ndjeshme rastet e COVID-19.

Britani, ku Universiteti Johns Hopkins raportoi gati 19,000 raste reja premten, Kryeministri Boris Johnson paralajmëroi se do ta detyronte Mançesterin e Madh vendoste nivelin rreptë kufizimeve koronavirusit vendit pasi zyrtarët lokalë refuzuan vendosnin kufizime zonat me norma larta infektimi.

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe guvernatorët e 16 shteteve vendit kanë rënë dakord vendosin një raund ri kufizimesh mbarë vendin pasi panë raste reja rekord COVID-19. Kufizimet përfshijnë mbylljen herët bareve dhe restoranteve dhe kufizimin e numrit njerëzve lejohen mblidhen publik.

Merkel tha Premten se një samit i planifikuar i Bashkimit Evropian mbi politikën e Kinës bllokut 27-vendesh Berlin muajin e ardhshëm ishte anuluar për shkak pandemisë ringjallur.

Italia raportoi shumë se 10,000 infeksione reja gjatë 24 orëve fundit premten, numri i lartë ditor nga fillimi i pandemisë vend. Italia ka numrin e dytë lartë vdekjeve Evropë pas Britanisë, duke raportuar shumë se 36,400 vdekje nga fillimi i pandemisë shkurt.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG