Lidhje

Njoftime për zjarr artilerie në Nagorno-Karabak


Zjarr artilerie u raportua hënën rajonin e diskutueshëm Nagorno-Karabakh, megjithë një armëpushim hyri fuqi dielën herët.

Armenia dhe Azerbajxhani akuzuan njëri-tjetrin për bombardimin e qyteteve tyre brenda natës, pavarësisht një armëpushimi mbështetur nga ndërmjetësuesit ndërkombëtarë synonte shuarjen e dhunës, e cila ka lënë qindra vdekur.

Zyrtarët aze akuzuan Armeninë për bombardime paktën katër rajone jashtë zonës konfliktit brenda natës. Zyrtarët Nagorno-Karabakh, si dhe media shtetërore armene, thanë se Azerbajxhani vuri shënjestër shumë fshatra dhe rifilloi bombardimet brenda natës.

dyja palët akuzuan njëra-tjetrën për shkeljen e armëpushimit edhe dielën.

Armëpushimi i fundit ishte i dyti i ndërmjetësuar nga zyrtarët rusë nga fillimi i konfliktit muajin e kaluar. Ministri i jashtëm rus, Sergey Lavrov, i cili veproi si ndërmjetës për armëpushimin, e quajti hënën papranueshëm vazhdimin e luftimeve.

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve Bashkuara Antonio Guterres gjithashtu foli kundër armiqësive dielën ndërsa dënoi " gjitha sulmet ndaj zonave populluara prekura nga konflikti Nagorno-Karabakh".

"Siç theksoi përsëri telefonatat e tij të fundit me ministrat e jashtëm Armenisë dhe Azerbajxhanit, dyja palët kanë detyrimin sipas ligjit ndërkombëtar humanitar bëjnë kujdes vazhdueshëm për mos dëmtuar dhe për t’i mbrojtur civilët dhe infrastrukturën civile kryerjen e operacioneve ushtarake," thuhet n deklaratë lëshuar nga zëdhënësi Stephane Dujarric.

Luftimet e vazhdueshme midis Azerbajxhanit dhe Armenisë shpërthyen 27 shtator, duke shënuar përshkallëzimin madh konfliktit vazhdon prej dekadash mbi rajonin separatist Nagorno-Karabakh nga një armëpushim i vitit 1994.

Territori kryesisht etnik armen deklaroi pavarësinë e tij nga Azerbajxhani 1991 gjatë rënies Bashkimit Sovjetik, duke shkaktuar një luftë u mori jetën rreth 30 mijë njerëzve para arritjes një armëpushimi vitin 1994. Sidoqoftë, ajo pavarësi nuk njihet ndërkombëtarisht.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG