Lidhje

Turqia rrit ndikimin me rolin në konfliktin e Nagorno-Karabakut


Fitorja e Azerbajxhanit e mbështetur nga Turqia ndaj forcave armene enklavën e diskutueshme Nagorno-Karabakut i ka dhënë Ankarasë një mundësi për zgjeruar ndikimin e saj Kaukaze kurriz Rusisë. Ky është përfundimi i disa vëzhguesve, siç njofton korrespondenti i Zërit Amerikës, Dorian Jones nga Stambolli.

Imazhet e flamujve azerbajxhanas gjithë Turqinë festojnë fitoren e Azerbajxhanit Nagorno-Karabak.

Mbështetja ushtarake e Turqisë, veçanërisht dronët e prodhuar nga Turqia, ishin thelbësore luftën për enklavën e diskutueshme Azerbajxhan, nën kontrollin e armenëve etnikë.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tani duket se dëshiron zgjerojë tej ndikimin e Turqisë.

Me mbështetjen e Azerbajxhanit, Ankaraja po bën presion ushtria turke bashkohet me forcën paqeruajtëse ruse nën një armëpushim ndërmjetësuar nga Moska.

Por Turqia po has rezistencë.

"Rusia heziton ta pranojë një gjë tillë këto kushte, e njëjta gjë vlen edhe për Teheranin. Por njëjtën kohë, Rusia bashkëpunon me Turqinë. Pavarësisht nga mosmarrëveshjet e tyre, Moska dhe Ankaraja do t'i kapërcejnë ato siç bëjnë ata gjithashtu Siri dhe vende tjera."

Forcat ruse dhe turke tashmë bashkëpunojnë Siri edhe pse mbështesin palët rivale luftën civile.

Një bashkëpunim i tillë e ka tërhequr Ankaranë afër Moskës, duke shkaktuar shqetësim midis partnerëve Turqisë NATO.

Bashkëpunimi ushtarak Nagorno-Karabak mund thellojë tej lidhjet ruso-turke.

Por disa media ruse po shprehin shqetësim për praninë rritje Turqisë Kaukaz, konsideruar prej kohësh pjesë e sferës ruse ndikimit.

Por analistët e shohin ndërmjetësimin e Moskës për armëpushimin e Nagorno-Karabakut si një përforcim ndikimit Rusisë.

"Rusët, pasi qëndruan përgjithësi joaktivë për gjashtë javë, brenda disa orësh përcaktuan rezultatin - (dhe) fituan për veten e tyre një pozicion kontrollues dhe i treguan qartë botës se perëndimorët nuk kanë vend Kaukaz. Por Turqia është gjithashtu fituese një farë mase ".

Për Moskën dhe Ankaranë, përfitimet e bashkëpunimit Kaukaz, paktën tani për tani, mund zbusin rivalitetet rajonale. Tani u takon banorëve Nagorno-Karabakut rimëkëmben pasi jetët e tyre u shkatërruan.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG