Lidhje

Të paktën 30 të vrarë nga një sulm me makinë bombë në Afganistan


Zyrtarët Afganistan thonë se një sulm masiv me makinë bombë masiv një bazë ushtarake provincën lindore Ghazni shkaktoi vdekjen e paktën 30 pjesëtarëve forcës sigurisë.

Baz Mohammad Hemat, kreu i departamentit të shëndetit publik të provincës i tha Zërit Amerikës se shpërthimi plagosi paktën 24 anëtarë personelit. Baza e ushtrisë periferi kryeqytetit provincës, e quajtur gjithashtu Ghazni, drejtohej nga forcat speciale afgane, thanë dëshmitarët për Zërin e Amerikës.

Ndërkohë, një tjetër makinë bombë provincën jugore Zabulit vrau tre vetë dhe plagosi shumë se 20, thanë zyrtarët për Zërin e Amerikës. Kreu i këshillit provincës, Atta Jan Haqbayan, me sa duket ishte objekti i sulmit dhe roja i tij i sigurisë ishin midis plagosurve.

Askush nuk e ka marrë përgjegjësinë për dy sulmet vijnë ndërsa bisedimet e paqes midis kryengritësve talebanë dhe përfaqësuesve qeverisë afgane kanë ngecur për javë tëra. ashtuquajturat negociata ndërafgane, ndërmjetësuara nga Shtetet e Bashkuara, janë duke u mbajtur Katar. dy palët luftarake afgane fajësojnë njëra-tjetrën për ngecjen.

Dhuna Afganistan ka shënuar rritje ndjeshme javët e fundit, me shumë forca sigurisë dhe civilë vrarë vetëm muajin nëntor.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG