Lidhje

Filmi "Antidota” kundërpërgjigje ndaj përçarjeve amerikane


Filmi "Antidota” kundërpërgjigje ndaj përçarjeve amerikane
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:33 0:00

Filmi "Antidota” kundërpërgjigje ndaj përçarjeve amerikane

Antidota”, një dokumentar nga kineastët Kahane Cooperman dhe John Hoffman, sjell shembuj mirësie komuniteteve mbarë Amerikën. Krijuesit e filmit i thanë Zërit Amerikës se projekti i tyre pasqyron humanitetin dhe ndjeshmërinë kolektive amerikanëve.

Mirësia është fjala frymëzoi autorët e filmit, fitues çmimit Emmy, Kahane Cooperman dhe John Hoffman, krijimin e dokumentarit Antidota”. Dokumentari fokusohet atë se si komunitetet bashkohen kohë vështira.

Mjeku James O’ Connell, krijues i qendrës kujdesit shëndetësorë për pastrehët Boston, del rrugëve për trajtuar ata nuk kanë një shtëpi.

Amarillo Teksasit, Russell Lowery-Hard, president i kolegjit Amarrillo, ndihmon jetën personale, ngrijten akademike dhe largimin nga varfëria studentëve nuk kanë mundësi barabarta.

shkollën e mesme Peter Johansen Modesto Kalifornisë, Serry McIntyre jep mësim për tolerancën fetare dhe diversitetin e besimeve Amerikë.

Shembujt vazhdojnë.

Krijuam gjashtë pyetje përmbushën procesin tonë krijues. Ato janë: si e rrisim një fëmijë, si ta mësojmë një fëmijë, si kujdesemi për sëmurët dhe ata po vdesin? Si jetojmë dhe punojmë bashku? Si presim huajt dhe si i drejtojmë?”, thotë John Hoffman, bashkë-autor i filmit.

Zoti Hoffman thotë se filmi u krijua si kundërpërgjigje ndaj ndarjeve rritje politike dhe shoqërore ShBA.

Këto histori janë shembuj punës për përmirësuar gabimet sistematike ne i quajmë veprime thelbësisht jodashamirëse, thotë zoti Hoffman.

Është thelbësisht e keqe mos kesh një vend sigurt për fjetur, ose mos kesh qasje kujdes shëndetësor. Racizmi, homofobia dhe seksizmi janë sjellje thelbësisht këqija”, thotë Kahane Cooperman, bashkë-autorja e filmit.

Zonja Cooperman thotë se historitë e filmit vlejnë edhe sot, ndonëse projekti u realizua para përhapjes pandemisë.

shumë vlej sot sesa kohën kur e filluam, pasi COVID-19 kishte bënte me bashkimin e komuniteteve”, shtoi ajo

Ashtu siç po bëjnë komunitetet Anchorage Alaskës, duke mirëpritur refugjatët afrikanë ose mënyra se si moshuarit Portland Oregonit kujdesen për fëmijët strehimore.

Autorët e filmit shpresojnë projekti i tyre frymëzojë njerëzit ndihmojnë dhe japin forcë njëri tjetrit, vend shfaqin urrejtje dhe përçarje.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG