Lidhje

Mbi 84 milionë të prekur nga koronavirusi në gjithë botën


Sipas Universitetit Johns Hopkins, numri i prekurve nga koronavirusi e ka kaluar shifrën 84 milionë gjithë botën. Shtetet e Bashkuara vazhdojnë kenë shumë raste se çdo vend tjetër me shumë se 20 milion infeksione, afërsisht një e katërta e rasteve botë. India ka shifrën e dytë lartëë, me shumë se 10 milion raste, pasuar nga Brazili me 7.7 milion.

Zyrtarët britanikë shëndetësisë po riaktivizojnë spitalet e urgjencës u ndërtuan fillim pandemisë ndërsa vendi përballet me përhapjen e një varianti infektiv koronavirusit.

Një zëdhënëse e Shërbimit Shëndetësor Kombëtar Britanisë tha se punonjësit shëndetësorë po përgatiten rihapin spitalet Nightingale Londrës nëse paraqitet nevoja, sipas agjencisë lajmeve Reuters. Spitalet e përkohshme Nightingale u ngritën nga ushtria zona përreth qytetit dhe kanë qëndruar gatishmëri pasi nuk u përdorën edhe aq shumë gjatë valës parë koronavirusit.

premten, Britania regjistroi 53,285 raste reja me COVID-19. Kjo shifër është disi e ulët se rekordi i ditës mëparshme prej 55,892 infeksionesh, por është dita e katërt me radhë infeksionet e reja kanë kaluar shifrën 50,000. Ky është rreth dyfishi i numrit ditor krahasuar me vetëm disa javë parë.

Zyrtarët britanikë shëndetësisë thonë se rritja raste reja është rezultat i variantit ri koronavirusit, i cili është ngjitës.

Identifikimi i tij ka çuar bllokime reja Britani, si dhe kufizime globale për udhëtarët nga Britania.

New York Times njoftoi premten se 33 vende kanë zbuluar tani variantin e ri koronavirusit dhe shumë se 40 vende kanë ndaluar udhëtarët vijnë nga Britania.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG