Lidhje

Amerikanët presin të shohin një kapitull të ri për vendin


Presidenti Joe Biden u betua mërkurën një skenë ruajtur nën masa rrepta sigurie, para Kapitolit Shteteve Bashkuara ku vetëm dy javë parë kishin hyrë me forcë mijëra protestues pro-Trump. Korrespondentja e Zërit Amerikës, Carolyn Presutti foli me disa persona morën pjesë inaugurim, lidhje me kalimin historik pushtetit.

Amerikanët presin të shohin një kapitull të ri për vendin
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00

Ishte një inaugurim ku mungonin turmat e zakonshme të entusiazmuara. E vetmja gjurmë e normalitetit ishin një ose dy shitës ambulantë. Mungonin ekranet gjigande.

Vetëm grupe vogla amerikanësh interesuar për atë po ndodhte tek Kapitoli dhe për ardhmen e vendit nën Presidentin Biden.

"Mendoj se e pret një punë gjigante”, thotë Thèrése Addington, nga Riçmondit i Virxhinias.

Thèrése Addington ka kaluar COVID-in. Zoti Biden thotë se administrata e tij do vaksinojë 100 milion njerëz 100 ditët e para detyrë.

"Nuk jam e sigurt se mund bëjë gjithçka ka premtuar, por kam shpresë se paktën do përpiqet”, thotë zonja Addington.

Presidenti i ri po propozon një plan ndihmash prej 1.9 trilionë dollarësh për stimuluar ekonominë e rënduar nga pandemia. Frank Beal, konsulent financiar nga Karolina e Veriut, e mbështet një gjë tillë.

" mënyrë pashmangshme, ne po marrim nga diku, për ta dhënë diku tjetër, por për momentin është i nevojshëm një stimul për t’i dhënë shtytje ekonomisë”, thotë zoti Beal.

Presidenti Biden menjëherë i dërgoi Kongresit një propozim për një rrugë tetë-vjeçare drejt shtetësisë për rreth 11 milion emigrantë pa dokumente.

"Njerëzit na ushqejnë, duke mbledhur korrat tona, duke punuar ndërtim, gjitha këto janë punë emigrantësh dhe ata do ndërtojnë këtë vend ashtu siç është ndërtuar nga imigrantët ditën e parë", thotë Jimmy Ortiz, banor i Uashingtonit.

"Mendoj se ai do japë amnisti për njerëzit shkelën ligjin. Kjo është e tmerrshme për çdo vend," thotë Tom Kelly nga Florida.

Presidenti Biden foli edhe për ndryshimin e klimës.

"Një thirrje për mbijetesë vjen nga vetë planeti. Një thirrje nuk ka si jetë e dëshpëruar ose e qartë."

Courtney Thomas mirëpret vendimin për t’iu rikthyer marrëveshjes për klimën Paris.

"Duke pasur parasysh do veprojmë bazë ekspertizës shkencëtarëve? Sigurisht jam dakord, ashtu si edhe për ndjekjen e fakteve, vend mashtrimeve dhe ndjesive”, thotë zonja Thomas.

200,000 flamuj simbolizonin amerikanët nuk mund merrnin pjesë ceremoni për shkak pandemisë. Secili prej shteteve dhe territoreve përfaqësohet bashkim.

Më jepni një shans. Dhe nëse vazhdoni mos jeni dakord me mua, ashtu qoftë. Kjo është demokracia. Kjo është Amerika. E drejta për menduar ndryshe mënyrë paqësore”, tha Presidenti Biden.

Masat e pashembullta sigurisë, nxitura nga trazirat e Kapitolit e shqetësojnë përkrahësin e zotit Trump, Roy Wendell.

"Po inaugurojmë një president ri dhe kemi trupa qëndrojnë rrugë me armë dhe me tela me gjemba pas tyre. Duket si një vend tjetër, jo siç mendoj unë duhet jetë Amerika", thotë ai.

Sfida e madhe për zotin Biden fillon tani: Shërimi i një kombi nga një pandemi virusi dhe nga pandemia e polarizimit politik.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG