Lidhje

Merkel sheh më shumë mundësi për bashkëpunim me Presidentin Biden


Kancelarja gjermane Angela Merkel tha enjten se sheh shumë mundësi për marrëveshje me Presidentin e ri Shteteve Bashkuara, Joe Biden sesa me administratën e mëparshme, por ajo gjithashtu vazhdon besojë se Gjermania dhe Evropa nuk mund mbështeten ndihmën e SHBA- aq shumë sa kaluarën.

Duke folur para gazetarëve Berlin, Merkel tha se thjesht duke parë urdhrat ekzekutivë zoti Biden nënshkroi mërkurën pasi bëri betimin, ajo e kupton se "ka shumë hapësirë për marrëveshje me zotin Biden".

Ajo përmendi vendimin e Presidentit Biden për qëndruar Organizatën Botërore Shëndetësisë, rihyrjen marrëveshjen e klimës Parisit dhe pikëpamjet e tij mbi imigracionin si drejtime ku Shtetet e Bashkuara dhe Gjermania mund punojnë bashku. Por ajo shtoi se është plotësisht e vetëdijshme se nuk mund presë bjerë dakord politikisht për gjithçka me presidentin e ri amerikan.

Kancelarja Merkel, e cila kishte rastin mirë, një marrëdhënie tensionuar me ish-Presidentin amerikan Donald Trump, tha se ajo arriti kuptojë gjatë mandatit tij se Gjermania dhe Evropa nuk mund mbështeten aq shumë Shtetet e Bashkuara në aspektin diplomatik dhe ushtarak. Ajo tha enjten se vazhdon ketë këtë mendim.

"Por lajmi i mirë është ne Gjermani jemi gati dhe Bashkimi Evropian po ashtu. Dhe përgjithësi, bashkëpunimi tani përsëri mbështeter tek parimet e përbashkëta", shtoi ajo.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG