Lidhje

Guvernatori i Nju Jorkut vonoi të dhënat për shtëpitë e të moshuarve


Një këshilltare e lartë e guvernatorit shtetit Nju Jorkut, Andrew Cuomo u tha ligjvënësve demokratë se administratës tij iu deshën muaj për bërë publike dhëna mbi numrin e vdekurve nga koronavirusi azilet për moshuar, sepse zyrtarët ishin shqetësuar se informacioni "do përdorej kundër tyre.

Informacioni erdhi nga një ligjvënës demokrat i cili mori pjesë takimin e mërkurës dhe nga një transkript i pjesshëm i lëshuar nga zyra e guvernatorit.

Republikanët po e quajnë konfirmimin e komenteve një "fshehje", tani po bëjnë thirrje për dorëheqje si zotit Cuomo ashtu edhe këshilltares, sekretarja e guvernatorit Melissa DeRosa, ndërsa demokratët progresistë po kritikojnë ashpër administratën për atë ata thonë se është mungesë transparence.

Bërja publike e komenteve zonjës DeRosa, një audiokonferencë me ligjvënës demokratë, ndërsa guvernatori demokrat dhe administrata e tij kishin filluar përballeshin me reagime ashpra për mënyrën se si po e menaxhonin dhe raportonin për rastet e shumta shtëpitë e moshuarve.

Javët e fundit, shteti i Nju Jorkut është detyruar pranojë se numri i vdekurve mes banorëve azileve është gati 15,000, ndërsa parë kishte raportuar 8,500 - një numër përjashtonte banorët kishin vdekur pasi u dërguan spitale.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG