Lidhje

Mianmar: Junta premton mbajtjen e zgjedhjeve, por vazhdon shtypjen e protestave


Junta ushtarake e Mianmarit garantoi martën se do mbajë zgjedhje dhe do dorëzojë pushtetin, mohoi se rrëzimi i qeverisë zgjedhur ishte një grusht shteti ose se udhëheqësit e saj u arrestuan dhe akuzoi protestuesit për dhunë dhe frikësim. Mbrojtja e vendimit për marrjen nën kontroll pushtetit dhe arrestimin e udhëheqëses qeveritare Aung San Suu Kyi dhe tjerëve, erdhi ndërsa protestuesit dolën përsëri rrugë dhe Kina hodhi poshtë zërat e përhapur mediat sociale se ajo kishte ndihmuar me grushtin e shtetit.

Protestat e mëdha vazhduan për tretën javë me radhë Mianmar pasi ushtria mori pushtetin dhe arrestoi udhëheqësit e lartë, përfshirë Aung San Suu Kyi-, ndalimi i së cilës është zgjatur paktën deri mërkurën.

Njerëzit Yangon brohorisnin përpara barrikadave policisë një rrugë pranë selisë partisë Suu Kyi-, Lidhja Kombëtare për Demokraci (NLD).

Vetëm disa orë herët protestat gjatë natës u bënë dhunshme. Forcat policore dhe ushtarake fundmi kanë rritur presionin për t'i dhënë fund protestave me shfaqje force duke filluar nga plumba gome tek pompat e ujit, ndërsa shtohen njoftimet për kërcënimin me armë ndaj protestuesve kryesisht paqësorë.

Turmat u mblodhën rrugën jashtë Bankës Qendrore Mianmarit hënën duke mbajtur tabela me shkronjat C-D-M, për Lëvizjen e Mosbindjes Civile. Organizatori i protestës Htet Aung do sektori bankar i vendit paralizohet.

Lëvizja e Mosbindjes Civile duhet ruajë ritmin për t’i përshpejtuar protestat me pak dhunë dhe viktima. Prandaj, Mosbindja Civile në sektorin bankar do ishte mënyra efektive për ndalur funksionet e administratës grushtit shtetit", thotë ai.

Ushtria, e udhëhequr nga Gjenerali i Lartë Min Aung Hlaing, ka përmendur parregullsi pretenduara zgjedhore garën e nëntorit fituar nga NLD për justifikuar grushtin e shtetit.

fundmi presidenti amerikan, Joe Biden miratoi sanksione kundër drejtuesve lartë ushtarakë vendit, por ushtria nuk po tregon shenja tërheqjeje.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG