Lidhje

Blinken falenderon Shqipërinë për ofertën për të strehuar refugjatë afganë


Antony Blinken

Sekretari i Shtetit Antony Blinken, në një bisedë telefonike me Kryeministrin Edi Rama falenderoi Shqipërinë për gatishmërinë e saj për të strehuar refugjatë afganë. Në një deklaratë të lëshuar të enjten nga zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Ned Price thuhet se në bisedën e zhvilluar të mërkurën,“Sekretari dhe Kryeministri biseduan në lidhje me ofertën e aleatit të NATO -s, Shqipërisë, për të pranuar përkohësisht afganët në nevojë. Sekretari Blinken falenderoi gjithashtu Kryeministrin Rama për vazhdimin e traditës krenare të Shqipërisë për strehimin e njerëzve në nevojë”. Në njoftimin e zëdhënësit Price thuhet se “Sekretari (Blinken) dhe Kryeministri (Rama) riafirmuan partneritetin e ngushtë midis dy vendeve”.

Njoftimi i Departamentit të Shtetit vjen në një kohë kur autoritetet shqiptare po vazhdojnë përgatitjet për të pritur refugjatë afganë që po largohen nga vendi i tyre nga frika e kërcënimeve të talibanëve.

Në pjesën ushtarake të aeroportit në Rinas janë ngritur tendat, ku qytetarëve afganë do t’u ofrohen shërbimet e para. Qendra, sipas njoftimit të Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë, është e pajisur me çadra mjekësore e të ndihmës së parë dhe ka një kapacitet prej 400 personash.

Ministrja e Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka, e cila është caktuar si koordinatore për operacionin humanitar në ndihmë të shtetasve afganë, tha të mërkurën se situata po ndiqet minutë pas minute në bashkëpunim me aleatët dhe se janë marrë të gjitha masat, kurdo që të mbërrijë avioni i parë. Ministrja Xhaçka vizitoi të mërkurën edhe godinat e Qytetit Studenti, ku pritet të sistemohen fillimisht refugjatët afganë.

Qytetarët afganë, sipas njoftimeve zyrtare në Shqipëri, "do të qëndrojnë për pak javë në këto qendra, për t'u zhvendosur më pas në disa struktura hoteljere në bregdet në pritje të kryerjes së procedurave për transferimin e tyre drejt destinacionit final", që janë SHBA-të.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG