Lidhje

Kirgistani garanton Shtetet e Bashkuara se mund të përdorin një bazë në këtë vend


Sekretari amerikan i mbrojtjes Donald Rumsfeld ka marrë garanci nga udhëheqja e re e Kirgistanit se Shtetet e Bashkuara mund të vazhdojnë të përdorin një bazë ushtarake në këtë vend të Azisë Qendrore.

Zoti Rumsfeld u takua sot me Presidentin e përkohshëm e Kirgistanit, Kurmanbek Bakiyev gjatë një vizite të shkurtër në Bishkek dhe diskutoi çështjen e bazës ajrore të Gancit jashtë kryeqytetit.

Zoti Bakiyev u tha gazetarëve se ushtria amerikane mund të vazhdojë ta përdorë bazën që shërben për të mbështetur operacionet amerikane në Adfganistan.

Zoti Rumsfeld shkoi në Kirgistan, pasi vizitoi Pakistanin, ku u takua dje me Presidentin Pervez Musharraf, një aleat i rëndësishëm i Shteteve të Bashkuara në luftën kundër terrorizmit.

Po dje zoti Rumsfeld u takua me Presidentin afgan Hamid Karzai në Kabul dhe diskutoi me të lidhur me sigurinë dhe të ardhmen e forcave amerikane në vend.

Zoti Rumsfeld pritet të kthehet sot në Washington.

XS
SM
MD
LG