Lidhje

Shtetet e Bashkuara hedhin poshtë akuzat e Moskës për spiunazh përmes shoqatave joqeveritare


Shtetet e Bashkuara hodhën poshtë kategorikisht pretendimin e Moskës se Uashingtoni përdor agjencitë jo-qeveritare për veprimtari spiunazhi në Rusi.

Ambasada amerikane në Moskë lëshoi të premten një deklaratë pas komenteve që bëri të enjten Drejtori i Shërbimit Federal Rus të Sigurimit, Nikolai Patrushev.

Ambasada po ashtu hodhi poshtë zërat se individë të Korpusit Amerikan të Paqes kanë kryer veprimtari spiunazhi në Rusi. Vullnetarët e Korpusit të Paqes u tërhoqën nga Rusia në vitin 2003 mes akuzave se merreshin me spiunazh.

Zoti Patrushev akuzoi të enjten agjentë të fshehtë amerikanë, britanikë, kuvajtianë dhe sauditë se shfrytëzojnë organizatat jo-qeveritare për të minuar ndikimin e Rusisë në rajon dhe për të mbështetur ndryshimet në qeveritë e ish republikave sovjetike.

Zoti Petrushev la të kuptohet se tani radha i ka ardhur Bjellorusisë.

Agjencia e lajmeve Interfaks citon shefin e agjencisë së zbulimit të Bjellorusisë të ketë thënë se Minsku ka njohuri rreth planeve të vendeve të huaja, për të përmbysur qeverinë bjelloruse.

XS
SM
MD
LG