Lidhje

Presidenti Bush nderon veteranët amerikanë


Presidenti Bush nderoi veteranët amerikanë në një ceremoni në Varrezat Kombëtare në Arlington, ku vuri një kurorë me lule, ndërkohë që vazhdojnë ceremonitë me rastin e Ditës së të Rënëve.

Mbi 260 mijë vetë prehen në varrezat që mbulojnë kodrat në brigjet e Lumit Potomak në afërsi të Uashingtonit, përfshirë edhe veteranë të të gjitha luftrave amerikane.

Këtë vit amerikanët do t’i bëjnë një nderim të veçantë të rënëve që prehen në seksionin e ri numër 60 të Varrezave. Këtu janë varrosur ushtarë, detarë, marinarë dhe pjesëtarë të forcave ajrore amerikanë që u vranë në Afganistan dhe Irak.

Sipas kërkesës së familjeve të tyre, rreth 135 pjesëtarë të forcave ushtarake amerikane nga dy luftrat e fundit janë varrosur në këtë seksion.

Mbi 1 mijë e 600 amerikanë u vranë në Afganistan dhe Irak që kur Shtetet e Bashkuara filluan luftën globale kundër terrorizmit katër vjet më parë.

XS
SM
MD
LG