Lidhje

Ahtisari shprehet pozitivisht për diskutimet në Kosovë dhe në Serbi


Ish presidenti finlandez Marti Ahtisari tha se ka marrë shumë informacione, të cilat do të krijojnë një bazë të fortë për bisedimet e ardhshme mbi të ardhmen e Kosovës.

Duke folur pas takimeve në Beograd me presidentin serb Boris Tadic dhe zyrtarë të tjerë, zoti Ahtisari refuzoi të bënte spekullime rreth kohës për zhvillimin e bisedimeve. Por tha se shpreson që t’i afrojë dy palët më pranë njera tjetrës për negociata të drejtpërdrejta në fillim të vitit të ardhshëm.

Zoti Tadic ka sugjeruar ndarjen e Kosovës sipas vijave etnike dhe rajoneve të banuara nga serbët dhe shqiptarët. Ai dhe udhëheqës të tjerë serbë kanë riafirmuar gjithashtu kundërshtimin e fortë ndaj kërkesave të palës shqiptare për pavarësinë e Kosovës dhe kanë ngulur këmbë që Kosova duhet të mbetet pjesë e Serbisë.

Në kuadër të misionit të tij zoti Ahtisari do të udhëtojë në Mal të Zi, Shqipëri dhe Maqedoni.

XS
SM
MD
LG