Lidhje

Autoritetet në Ukrainë filluan therrjen e shpendëve në Krime


Autoritetet në Ukrainë filluan therrjen e shpendëve në Krime, një ditë pasi një tip i virusit H5 u zbulua në pesë fshatra të zonës. Presidenti Viktor Jushçenko shpalli dje gjendjen e jashtëzakonshme në zonën e prekur.

Mostrat nga zogjtë e infektuar po dërgohen në Britani dhe Itali për të përcaktuar në se përmbajnë virusin H5N1 që ka shkaktuar vdekjen e 70 njerëzve në Azi që nga viti 2003. Ndërkohë në Rumani autoritetet vendosën karantinën në fshatin Ciosil pasi të paktën tre pula u zbuluan me virusin H5.

Në këtë vend ka patur tre raste të gripit të shpendëve. Ekspertët e shëndetësisë janë të shqetësuar se virusi mund të shndërrohet në një formë që mund të transmetohet tek njerëzit.

XS
SM
MD
LG