Lidhje

Londër: Depoja e karburantit vazhdon të digjet pas shpërthimeve masive


Një depo karburanti në veri të Londrës vazhdon të digjet pas shpërthimeve masive që e goditën atë dje, duke plagosur 43 vetë.

Autoritetet thonë se duket që shpërthimet të kenë qenë aksidente, megjithatë hetimet vazhdojnë.

Disa banorë të zonës janë evakuuar dhe të tjerëve u është thënë që të mos dalin jashtë, për t’iu shmangur tymit.

Ekspertët e mjedisit thonë se nuk duket që tymi do të përbëjë rrezik për publikun. Nuk pritej që zjarri të fiket të paktën deri sot.

Depoja është pronë e një filiali francez të kompanisë Chevron Texaco dhe furnizon me karburant dhe gaz për ngrohje pjesën më të madhe të Anglisë juglindore, përfshirë aeroportet Heathrow dhe Luton.

XS
SM
MD
LG