Lidhje

Solana paralamëron ndërprerjen e ndihmave ndaj Autoritetit Palestinez në se Hamas fiton në zgjedhje


Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Havier Solana tha se organizata mund të pezullojë ndihmat për palestinezët, në se grupi i armatosur Hamas fiton në zgjedhjet e ardhshme dhe nuk dënon dhunën.

Paralajmërimi i sotëm i Bashkimit Evropian u bë ndërsa ka shenja që Hamasi, i cili synon eliminimin e Izraelit, mund të arrijë fitore në zgjedhjet e 25 janarit. Ndihma evropiane për palestinezët pritet të arrijë në 300 milionë dollarë gjatë 2006.

Javën e kaluar Kongresi amerikan miratoi një rezolutë të ngjashme, ku theksohej se ndihmat për Autoritetin Paestines do të viheshin në rrezik në se grupi Hamasi hynte në qeveri.

XS
SM
MD
LG