Lidhje

Sulm vetvrasës në Dagestan


Autoritetet ruse thanë se një vetvrasës kreu sulm sot në afërsi të një xhamie në jug të Rusisë. Asnjë tejtër nuk u vra nga shpërthimi.

Policia tha se personi aktivizoi brezin me lëndë shpërthyese pranë një grupi njerëzish në rajonin mysliman të Dagestanit. Ata ishin mbledhur për të nderuar djalin e një zyrtari qeveritar i cili u qëllua për vdekje nga persona të armatosur të martën. Nuk është e qartë në se incidenti i sotëm kishte lidhje me ceremoninë.

Dagestani është përfshirë nga dhuna që vjen si nga aktivitetet kriminale ashtu edhe nga konflikti midis trupave ruse dhe separatistëve në Çeçeninë fqinje.

XS
SM
MD
LG