Lidhje

Haga kërkon dosjen mjekësore të Ratko Mlladiçit


Prokurorët në gjykatën e krimeve të luftës në Hagë i kanë bërë thirrje Serbisë dhe Malit të Zi të dorëzojë dosjet mjeksore të ish komandantit të ushtrisë së sërbëve të Bosnjes, gjeneralit, Ratko Mladic, të akuzuar për krime lufte.

Zyrtari i ngarkuar për marrëdhëniet me gjykatën e Hagës, Rasim Ljajic, thotë se autoritetet në Beograd do të dorëzojnë dosjen e kërkuar. Ai tha se autoriteteve u duhet t’i marrin dosjet nga spitali ushtarak dhe klinika të tjera, ku ai është vizituar.

XS
SM
MD
LG