Lidhje

Italianët në mbështetje të ligjeve për abortet


Mijëra italianë marshuan në Milano dhe Romë në mbështetje të ligjeve të tanishme të Italisë për abortet dhe për të kërkuar të drejtën e bashkimit civil për çiftet e pamartuara.

Protesta bëhet para zgjedhjeve parlamentare të prillit, ku të dyja çështjet pritet të jenë të rëndësishme. Protestuesit në Milano u shprehën me shqetësim se autoritetet mund të përpiqen të shfuqizojnë ligjet e tanishme për abortin që e lejojnë këtë procedurë gjatë tre muajve të parë të shtatzanisë.

Në Romë protestuesit u mblodhën në sheshin Farnese për të kërkuar lejimin e bashkimeve civile si brenda të njejtin seks edhe çiftet heteroseksuale. Papa Benedikt kritikoi ashpër këtë javë konceptin e bahskimeve civvile dhe ritheksoi qëndrimin e Vatikanit kundër abortit.

Të dyja këto janë çështje delikate për politikanët që kërkojnë t’i bëjnë sfidë Kryeminsitrit konservator Silvio Berluskoni. Rivali i tij kryesor në zgjedhje është Romano Prodi, një politikan i qendrës së majtë.

XS
SM
MD
LG