Lidhje

Zgjedhjet e sotme palestineze mund të sjellin në qeveri grupin ekstremist islamik, Hamas


Zyrtarët palestinezë të zgjedhjeve po numërojnë votat pas zgjedhjeve të sotme parlamentare, të cilat mund të sjellin në qeveri grupin ekstremist islamik, Hamas.

Anketat e marra me zgjedhës pasi kishin hedhur votat tregojnë se Fatahu mund të marrë më shumë se 40 për qind, ndërsa grupi Hamas mbi 30 për qind të votave. Zyrtarët e zgjedhjeve thonë se 77 për qind e mbi 1 milion palestinezëve me të drejtë vote hodhën sot votat për Këshillin Legjislativ Palestinez me 132 vende.

Palestinezët votuan për 12 orë nën masa të rrepta sigurie në Rripin e Gazës, pjesët e pushtuara të Bregut Perëndimor dhe Jeruzalemin lindor në zgjedhjet e tyre të para parlamentare në një dekadë.

Izraeli nuk ka bërë ndonjë koment publik lidhur me qëndrimin e tij nëse Hamasi del me një prani të ndjeshme në qeverinë palestineze.

Shtëpia e Bardhë i cilësoi zgjedhjet si një ditë e shënuar për palestinezët, por shtoi se Shtetet e Bashkuara i përmbahen qëndrimit të tyre se Hamasi është organizatë terroriste.

XS
SM
MD
LG