Lidhje

Në Evropë forcohen masat kundër përhapjes së gripit të shpendëve


Zyrtarët evropianë po përpiqen të gjejnë nëse ka raste të tjera të gripit të shpendëve në Bullgari, Greqi dhe Itali ku një variant i virusit që mund të shkaktojë vdekjen tek njerëzit, është zbuluar tek shpendë të egra.

Zyrtarët italianë thonë se kanë marrë masa mbrojtëse në Italinë Jugore ku virusi vdekjeprurës H5N1 i gripit të shpendëve u gjet tek pesë mjelma. Autoritetet po kontrollojnë mes pulave në ferma për raste të sëmundjes dha kanë ndaluar gjuetinë e shpendëve.

Raste të reja janë zbuluar edhe në Greqi dhe Bullgari. Në Azi, ku është zbuluar shumica e rasteve të sëmundjes, Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se ka konfirmuar se dy gra që vdiqën në Indonezi javën e kaluar kishin pasur virusin H5N1. 18 nga 90 rastet e gripit të shpendëve mes njerëzve në gjithë botën, kanë qenë në Indonezi.

Në Nigeri, ekspertët ndërkombëtarë kanë shkuar të japin ndihmën e tyre me rastet e para të sëmundjes në kontinentin afrikan. Zyrtarët po u bëjnë analizat dy motrave për të gjetur nëse kanë virusin H5N1. //ad//

XS
SM
MD
LG