Lidhje

SHBA bëjnë të njohur një politikë të re që ndalon kontaktet me zyrtarët e qeverisë së re palestineze 


Shtetet e Bashkuara bënë të njohur një politikë të re që ndalon të gjitha kontaktet me zyrtarët e qeverisë së re palestineze të kontrolluar nga Hamasi.

Rregullat e reja të caktuara dje nga Departamenti amerikan i Shtetit tejkalojnë kufizimet e mëparshme që ndalonin kontaktet me zyrtarët e Hamasit. Tani ndalohen kontaktet me zyrtarët e ministrive palestineze, pavarësisht nga përkatësia e tyre partiake.

Mirëpo, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Adam Ereli, tha se diplomatët amerikanë mund të bien në kontakt me kreun e Autoritetit Palestinez, Mahmud Abaz, personelin e tij dhe zyrtarët e agjencive që janë drejtpërdrejt nën kontrollin e tij.

Politika e re njoftohet ndërkohë që anëtarët e Katërshes për Lindjen e Mesme kanë në plan të takohen nesër në Aman të Jordanisë për diskutime rreth qeverisë së re palestineze të udhëhequr nga Hamasi. Uashingtoni thotë se Hamasi është organizatë terroriste.

XS
SM
MD
LG