Lidhje

Qeveria amerikane miraton përdorimin e një tablete për Sidën


Qeveria amerikane miratoi zyrtarisht tabletën e parë me kombinimin e 3 ilaçeve kryesore kundër Sidës. Tableta e re e cila u krijua nga kompanitë farmaceutike Gilead dhe Bristol-Myers Squibb, rekomandohet të merret 1 herë në ditë.

Ekspertët e shëndetësisë thonë se tableta e re do ta bëjë më të lehtë që pacientët të ndjekin regjimin e mjekimeve, i cili më parë përfshinte marrjen e dhjetëra ilaçeve në ditë. Ata thonë gjithashtu se ilaçi i ri ul rrezikun e shfaqjes së varianteve të virusit që janë rezistente ndaj ilaçeve.

Tableta e re do t’u kushtojë pacientëve mbi 1 mijë dollarë për një dozë 1 mujore.

XS
SM
MD
LG