Lidhje

Prishtina dhe Beogradi, gati me delegacionet për takimin e Vjenës


Zyrtarët serbë thanë se kryeministri Vojisllav Koshtunica do të shoqërojë presidentin Boris Tadiç në bisedimet e drejtpërdrejta me udhëheqësit shqiptar për të ardhmen e Kosovës.

Zëdhënësi i kryeministrit tha sot se presidenti së bashku me kryeministrin do të marrin pjesë në bisedimet e Vjenës të hënën pasi Kosova është një nga çështjet më të rëndësishme të Serbisë.

Presidenti i Kosovës Fatmir Sejdiu dhe kryeministri Agim Çeku do të përfaqësojnë shumicën shqiptare në bisedime.

Shqiptarët e Kosovës këmbëngulin për pavarësi dhe thonë se nuk do t'i nënshtrohen më regjimit serb.

Në fillim të javës, presidenti Tadiç paralajmëroi se dhënia e pavarësisë për Kosovën mund të krijojë një paqëndrueshmëri të re në Ballkan.

Beogradi e kundërshton fuqishëm pavarësinë e Kosovës, e cila administrohet nga Kombet e Bashkuara.

XS
SM
MD
LG