Lidhje

Revista Forbes: 400 amerikanët më të pasur janë miliarderë


Po t'i hedhesh nje sy listës e revistës Forbes për 400 amerikanët më të pasur për këtë vit kupton se të jesh thjesht multimilioner nuk mjafton, pra flitet per miliarda.

Për herë të parë të gjithë emrat e përfshirë në listë kanë të paktën një miliardë dollarë. Bill Gates është ende amerikani më i pasur me 53 miliardë dollarë dhe Warren Buffet është i dyti me 46 miliardë dollarë. Sheldon Adelson ka ritmet më të shpejta të shtimit të pasurisë: ai ka fituar një shumë fantastike prej 9 miliardë dollarë duke arritur në 20.5 miliardë dollarë dhe duke zënë vendin e tretë në listë.

Rritja e çmimeve të naftës, pasurive të patundshme dhe pronave të tjera ka qenë edhe arsyeja për futjen në listën e më të pasurve të 28 vetëve të tjerë. Të 400 pjesëtarët e listës të marrë së bashku kanë një pasuri me vlerë 1.25 trilionë dollarë një shifër 120 miliardë dollarë më e lartë se ajo e vitit të kaluar. 90 nga më të pasurit e listës jetojnë në Kaliforni ndërsa 44 në //lk

XS
SM
MD
LG