Lidhje

Ligjvënësi Stiven Hojer, numri dy në Dhomën e Përfaqësuesve


Në Shtetet e Bashkuara, demokratët e Dhomës së Përfaqësuesve premtuan se do të punojnë së bashku kur të marrin kontrollin e Dhomës në muajin janar, megjithë rivalitetin e paparishkuar që u shfaq mes tyre për zgjedhjen e numrit dy në këtë Dhomë.

Kongresmenët demokratë zgjodhën zotin Steni Hojer të shtetit Merilend si udhëheqës të shumicës në Dhomën e Përfaqësuesve, megjithëse kryetarja e ardhëshme e Dhomës, Nensi Pelozi kishte njoftuar papritur se mbështeste kandidaturën e zotit Xhon Mërtha për këtë post.

Në votimin e fshehtë të zhvilluar sonte, Hojer siguroi 149 vota kundrejt 86 që mori Mërtha. Zonja Pelozi tha se e kishte mbështetur kongresmenin Mërtha falë përpjekjeve të tij për hapjen e një debati lidhur me luftën në Irak. Ajo pranoi se kishte mosmarrëveshje me zotin Hojer, rival i vjetër politik i saj por tha se ai do të bëjë një punë të shkëlqyer në postin e ri si udhëheqës i shumicës.

Nga ana e tij, Hojer, i cili është aktualisht zëvendës i Pelozit në postin e saj të tanishëm si udhëheqëse e pakicës demokrate, e quajti atë një grua me vlera të mëdha, me intelekt të mprehtë dhe me aftësi politike të jashtëzakonshme. Ai shtoi se pret të vazhdojë të punojë me zonjën Pelozi.

XS
SM
MD
LG