Lidhje

Somali: Forcat e milicisë lokale po rimarrin kontrollin e kryeqytetit


Sipas njoftimeve nga kryeqyteti i Somalisë, Mogadishu, forcat e milicisë lokale po rimarrin kontrollin e qytetit nga islamistët.

Dy agjenci somaleze lajmesh, thonë se forcat milicore morën sot kontrollin e disa rajoneve të qytetit, pasi luftëtarët islamistë u zhdukën, ose i dorëzuan armët e tyre.

Dëshmitarët thanë se tregtarët kanë filluar gjithashtu shitjen e bimës narkotike khat, që gjykatat islamiste e kanë ndaluar.

Njoftimet vijnë ndërsa forcat besnike të qeverisë së përkohshme të Somalisë, të mbështetura nga trupat etiopiane, përparuan drejt kryeqytetit të vendit.

Sot forcat pro-qeveritare morën kontrollin e qytetit Jowhar dhe u njoftua se ato ndodhen pranë Baladit, vetëm 30 kilometra larg Mogadishut.

Zyrtarët islamistë kanë këmbëngulur se luftëtarët e tyre po bëjnë një lëvizje taktike. Disa të tjerë kanë kërcënuar se do të fillojnë një luftë civile.

Ministri etiopian i Informacionit i tha sot Zërit të Amerikës se trupat etiopiane nuk kanë në plan të hyjnë në Mogadishu.

XS
SM
MD
LG