Lidhje

Kina konfirmon rastin e një të prekuri me virusin H5N1


Zyrtarët kinezë të shëndetësisë thonë se një fermer është infektuar me variantin vdekjeprurës të virusit H5N1 të gripit të shpendëve, rasti i parë pas shumë muajsh i infektimit me njerëz në Kinë.

Ministria kineze e Shëndetësisë njoftoi sot se fermeri 37-vjeçar kishte shfaqur shenja të sëmundjes që më 10 dhjetor, por Qendra Kineze për Luftimin e Sëmundjeve e konfirmoi të hënën faktin që ai ishte infektuar me H5N1.

Ministria kineze e Shëndetësisëtha se pacienti ishte shëruar plotësisht dhe të shtunën kishte dalë nga spitali në provincën An-Hui. Kjo ministri nuk bëri të ditur se si e kishte marrë sëmundjen pacienti. Një zëdhënës tha se njerëzit që kishin patur kontakt me të sëmurin ishin vënë nën vëzhgim por nuk kishin shfaqur shenja të gripit të shpendëve.
XS
SM
MD
LG