Lidhje

Protesta kundër kandidaturës së z.Erdohan për president


Mijëra turq me pikëpamje laike kanë protestuar sot kundër kandidimit të ish kryeministrit, ish anëtar i partisë islamiste Rexhep Taip Erdogan, për postin e presidentit në zgjedhjet që do të mbahen muajin e ardhshëm.

Policia vlerëson se rreth 300 mijë demonstrues të cilët këndonin dhe mbanin parulla u mblodhën në sheshin Tandogan të Ankarasë. Më pas ata u mblodhën para maozoleumit të themeluesit të republikës Mustafa Kemal Ataturku.

Gjatë protestës ishin të pranishëm rreth 10 mijë policë të cilët vëzhgonin turmën kryesisht të qetë. Protestuesit po mundohen ti bëjnë shtypje partisë AK në pushtet për të zgjedhur dikënd tjetër dhe jo zotin Erdogan si kandidat për president. Turq laikë shqetësohen se nëse zoti Erdogan do të fitonte zgjedhjet

XS
SM
MD
LG