Lidhje

Mali i Zi feston një vjetorin e pavarësisë


Mali i Zi shënon sot përvjetorin e parë si shtet sovran.

Mali i Zi mbajti referendumin në të cilin votuesit vendosën t'i jepnin fund aleancës shtetërore me Serbinë fqinje, një shkëputje që i dha fund zyrtarisht gjithçka kishte mbetur nga federata ish Jugosllave.

Udhëheqësit e Malit të Zi thonë se janë të vendosur të hynë në NATO dhe në Bashkimin Evropian, qëndrim që kritikohet nga grupet e opozitës që mbështesin vazhdimin e aleancës me Serbinë. Mali i Zi ka një popullatë prej rreth 620 mijë banorësh. //rd//

XS
SM
MD
LG