Lidhje

Irani prodhon një bombë të re


Irani thotë se ka prodhuar një bombë të re të telekomanduar 900 kilogramëshe, e cila mund të lëshohet nga flota e vjetëruar e avionëve luftarakë F-4 dhe F-5 të prodhimit amerikan.

Agjencia e Lajmeve e Republikës Islamike e bëri dje njoftimin për bombën e re. Njoftimi u transmetua edhe sot nga televizioni shtetëror. Agjencia iraniane e lajmeve tha se bomba, e quajtur Qased, ose Lajmëtari, është një ndër bombat moderne të telekomanduara më të fuqishme të botës. Agjencia tha se bomba do të paraqitet gjatë veprimtarisë “Java Qeveritare” që fillon nesër.

XS
SM
MD
LG