Lidhje

Dënohet për krime lufte një ish polic serb i Bosnje-Hercegovinës


Një gjykatë në Bosnje Hercegovinë dënoi një ish polic serb të Bosnjes me 12 vjet burg pasi u gjet fajtor për krime lufte.

Gjykata në Sarajevë, vendosi se Nenad Tanaskoviç kishte marrë pjesë në sulmet kundër civilëve myslimanë në zonën Vishegrad në lindje të Bosnjes. Ai u gjet fajtor për pjesëmarrje në arrestime të paligjshme, si dhe në rrahjen dhe përdhunimin e civilëve myslimanë. //iç

XS
SM
MD
LG