Lidhje

Shkatërrohet në Evropë një rrjet ndërkombëtar droge: Mes të arrestuarve edhe shqiptarë 


Autoritetet gjermane thonë se policia në disa vende të Evropës ka shkatërruar një rrjet ndërkombëtar droge, duke arrestuar të paktën 25 vetë.

Policia federale gjermane tha dje se bastisjet e kryera më 30 tetor dhe që kishin si objektiv 34 shtëpi, ishin pjesë e një hetimi 15 mujor që filloi në Italinë veri-lindore.

Agjencia tha se kishte bashkëpunuar me detektivë në Itali, Austri, Hollandë, Luksemburg dhe Kroaci dhe tha se të dyshuarit e arrestuar ishin nga ish-Jugosllavia dhe Shqipëria.

Gjatë aksioneve policia konfiskoi drogë, sasi të mëdha parash, makina luksoze dhe stoli të çmuara, një jaht, armë, municion dhe dokumenta identifikimi të falsifikuara, qëm kapnin vlerën e miliona dollarëve.

Rrjeti akuzohet se importonte drogë nga Amerika e Jugut dhe e shpërndante në gjithë Evropën. //kk//

XS
SM
MD
LG