Lidhje

Ndërron jetë ish-presidenti slloven


Ish presidenti slloven Janez Dernovshek vdiq në moshën 57 vjeqare pas një luftë të gjatë me kancerin.

Zoti Dernovshek e udhëhoqi vendin e tij drejtë pavarsisë nga Jugosllavia në vitin 1991 dhe më vonë i ndihmoi drejtë anëtarsimit në Bashkimin Evropian dhe NATO. Ai shërbeu si kryeministër i Sllovenisë nga viti 1992 deri në 2002 dhe pastaj u zgjodh në postin e presidentit deri në fund të vitit të kaluar.

Pasi u diagnozua me kancer në vitin 1999 zoti Dernovshek u bë promovues i një stili më të shëndetshëm jetësor dhe shkroi disa libra mbi vendlindjen e tij. //rd//

XS
SM
MD
LG