Lidhje

Sekretarja Rajs jep Çmimin për Gra të Guximshme, Valdete Idrizi nga Kosova


Sekretarja amerikane e Shtetit, Kondolisa Rice, ndau më 10 mars në një ceremoni në Departamentin e Shtetit, Çmimin Ndërkombëtar për Gra të Guximshme.

Ne kete aktivitet te organizuar me rastin e Dites Nderkombetare te Gruas, ishte edhe Valdete Idrizi shqiptare nga Kosova, krahas grave nga Afganistani, Fixhi, Iraku, Pakistani, Autoriteti Palestinez, Paraguai dhe Somalia.

Zonjusha Idrizi, vetë e shpërngulur nga konflikti, është aktive në zonat me banorë serbë në Kosovën veriore, ku drejton projekte për gra dhe të rinj, me synimin për të ripajtuar dhe për të sjellë paqen ndërmjet komuniteteve të ndryshme etnike. Zonjushën Idrizi e kishim të ftuar për një intervistë më 11 mars në emisionit televiziv "Ditari". //iç//

XS
SM
MD
LG