Lidhje

Serbët e Kosovës zhvillojnë protestë kundër pavarësisë


Mijra serbë të Kosovës zhvilluan sot një protestë në Graçanicë kundër pavarësisë duke mbajtur flamurë dhe pankarta ku shkruhej “Kosova është Serbi”.

Organizatorët thanë se ata kanë vetëm një shtet – Serbinë. Protestuesit thanë gjithashtu se refuzojnë të punojnë në institucionet e Kosovës.

Protesta zhvillohet ndërkohë që Presidenti Boris Tadiç ka mohuar zërat se Serbia synon ta ndajë Kosovën mbi baza etnike duke nxitur dhunë dhe tensione në veriun e shtetit të ri të pavarur.

Zoti Tadiç tha se ajo që kërkon Serbia është që thjesht të jetë e pranishme në veriun e Kosovës për të ndihmuar serbët e atjeshëm. Por ai kritikoi ndërkohë ministrin serb për Kosovën, Sllobodan Samarxhiç, i cili i ka inkurajuar serbët të vazhdojnë protestat.

Presidenti Tadiç tha se zoti Samarxhiç po ndjek politika që nuk janë miratuar nga e gjithë qeveria. dhe se politika të tilla po dëmtojnë interesat e Serbisë. //ii

XS
SM
MD
LG