Lidhje

Kosova shënon 9-vjetorin e bombardimeve të NATO-s


Më 24 mars të vitit 1999, NATO-ja filloi fushatën e bombardimeve kundër forcave serbe, e cila i dha fund luftës gati dyvjeçare në Kosovë. Institucionet dhe qytetarët e Kosovës e vlerësojnë këtë ditë si një ngjarje më rëndësi vendimtare për të historinë e vendit i cili një muaj më parë shpalli pavarësinë e tij, duke nxitur reagimet e zemëruara të Beogradit dhe serbëve lokalë. //bsa//

XS
SM
MD
LG